Creatio vs Evolutio
Prezentace k přednášce na téma Kreacionismus versus evolucionismus. Každý snad zná starý, avšak stále živý spor – na jedné straně máme vědu, na druhé "náboženství". Hádají se o pojetí světa a dokazatelnost svých pohledů na skutečnost. Toto je nabídka komentované "procházky sadem" názorových pozic kreacionismu, evolucionismu, inteligentního designu a scientismu.
CREATIO versus EVOLUTIO

Na obrázku nám bují vřava dvou znepřátelených táborů. Na jedné straně máme vědu, na druhé "náboženství". Hádají se o pojetí světa a dokazatelnost svých pohledů na skutečnost. Dovolte mi se hádky nezúčastnit, ale jen tak z povzdálí ji komentovat.
Co je přimělo k tomu, se do sebe tahle pustit?
Uprostřed vřavy je strom. Krásný symbol života, růstu. Od semínka či klíčku (pohnutky), přes kořen (myšlenka), po kmen, který se pomalu ale s jistotou činí v růstu, větví se a bují. Koruna bytní ve složitosti a jemnosti svých výhonků. Tento symbol použijeme i pro náš komentář tohoto nelítostného zápasu.
Připusťme, že jakákoli lidská činnost (tvoření) vniká následujícím způsobem: POHNUTKA, po které následuje MYŠLENKA, kterou uskutečňuje (zhmotňuje) ČIN.
Na základě soupeření znepřátelených táborů vyrostl menší sad. Pojďme si jej spolu projít…




KREACIONISMUS

BŮH STVOŘIL SVĚT...
...a my zdědili návod – každé podnikání vyžaduje know-how.
POHNUTKA (podnět): Bible říká co je svět a jak má člověk žít. Pokud Bible nemá pravdu, její naučení není závazné...
MYŠLENÍ (myšlenka): ...musí být pravdivé, jinak bychom neměli pravdu ani my. Když říkáme my, myslíme Bůh. Tedy lpíme na doslovnosti textu a takto ustanovujeme Bibli jako základní kámen skutečnosti. Jinak řečeno: Svět se řídí podle doslovnosti Bible, ani kdyby to nebyla pravda. Máme formu a hledáme vhodnou náplň. A to i tzv. vědeckým způsobem.
ČIN (závěr, působení): Písma svatá jsou podkladem pro skutečnost, tedy i pro vědu. Pokud ne, tak jsou alespoň rovnocenným soupeřem vědě. Neboť evolucionismus je teorie, a to může být kreacionismus též. Ač si myslíme, že evolucionismus je výmysl a pravdu máme my. Dále tedy budeme šířit Život, naše Boží naučení...
► Jde o náboženský pohled a táže se po bytí. Hájí svět (stvoření) jakožto záměr, a to Hospodinův.
EVOLUCIONISMUS

ČLOVĚK SI VŠIML...
...že vývoj je mocným hybatelem.
POHNUTKA (podnět): Zvědavost. Toužíme dát vzniku objektivnímu zkoumání materiální skutečnosti...
MYŠLENÍ (myšlenka): ...objektivní orientaci ve světě, nikoli náboženskou či ideologickou. Zakládáme poznání na ověřitelných skutečnostech.
ČIN (závěr, působení): Svět kolem nás by měl jít vysvětlit přesněji a objektivněji, než na základě nepotvrzených doměnek náboženství a ideologií. Naše ověřené teorie nemohou být dogmatické. Každý si může projít materiály, kterak jsme k čemu dospěli, avšak závěry se mohou měnit na základě posunu ve zkoumání a proměnách pohledu na základě vyzkoumaného. Dále budeme bádat, neboť jsme děsně zvědaví a svět nám pomalu rozkrývá svá tajemství...
► Neřeší otázku bytí, ale hlavně způsob, jakým se projevuje, děje. Svět vznikl náhodou...
INTELIGENTNÍ DESIGN

LIBERALIZACE KREACIONISMU...
... "někdo" za to jistě může, avšak "kdo" nás nezajímá.
POHNUTKA (podnět): Pomocí vědy zjišťujeme, jak vše na světě zapadá do sebe, jedno má smysl pro druhé. Musí to mít nějakého tvůrce...
MYŠLENÍ (myšlenka): ...nic přec nevzniká jen tak! Zvláště tak komplikované věci jako je náš svět. Tak složité a důmyslné mechanismy a podoby nevznikají bez záměru. Jsou skutečnosti, které jsou stvořené. To, že něco nemohu dokázat, ještě neznamená, že to neexistuje – mohu být slepý.
ČIN (závěr, působení): Máme rádi vědu, věda nás moc ne. Evoluce funguje: zkušenost s dogmatismem kreacionistů se ukázala jako neschopná života a abychom měli potenciál, přijímáme každého, kdo přijme jediné dogma – svět byl stvořen.
► Pokračuje ve stvořitelském konceptu, avšak nepodkládá osobu Tvůrce nějakou tradicí (např. Bible). Pokračuje v koncepci stvoření jakožto záměru, nikoli náhody.
SCIENTISMUS

EXTRÉMIZACE EVOLUCIONISMU (VĚDY)...
...nová ideologie aneb jak vykuchat vědu.
POHNUTKA (podnět): Exaktním prozkoumáním světa jsme získali mnohé objektivní poznání. Teď se ukázalo, kdo má pravdu. Zda ideologie, náboženství či věda...
MYŠLENÍ (myšlenka): ...jedině tvrdá ověřitelná fakta, nikoli spekulace. To je dogma. Jakožto vítězové si činíme nárok ustanovit vědu ideologií, jako jediné vysvětlení skutečnosti. Věda je jako ustanovitel pravdy pravé náboženství. Bůh se dokázat nedá, tedy není.
ČIN (závěr, působení): Tvoříme jediný poznávací rámec skutečnosti – vědu (dokazatelné). Dokážeme, že duchovní věci mají materiálních původ. Co se nedá objektivně dokázat, není! A objektivně dokazuje pouze věda!
► Ideologicky pracuje (nejenom) na odhalení duchovního světa jakožto materii. Totalitarizace vědy. Exaktnost je jediné měřítko.
Co s tím? Na klid zbraní to nevypadá. Zdá se, že rozhodčím bude smrt...
Dovolím si být zaujatý ve prospěch spolupráce, nikoli války a ilustrovat (aniž bych chtěl nahrát táboru kreacionistů) tuto situaci zamyšlením, jehož podkladem mi bude Bible.
Jedna z významných charakteristik Hospodina je vymezování, či oddělování.
Bůh vymezil místo vodě a souši. Tak i kreacionismus a evolucionismus mají své vymezené místo. Jakmile jeden či druhý poruší hranice toho druhého, rodí se konflikt. Ten je možné napravit – vrátit souputníky do svých hranic. Pak budou dávat věci smysl.
Představme si vědu jako zemi, duchovní svět jako vodu a zahradu Eden jako symbol harmonie.
Pokud zemi zbavíme vody, vzniká poušť – vytváří svůj systém života. Pokud zemi napustíme vodou, vzniká bažina – i ta vytváří svůj systém života. Eden je pak pomezím mezi těmito protipóly, který je vyvažuje a zhodnocuje kvality obou.
Avšak hádat se, zda je lepší poušť, či bažina je bezpředmětné. Neb jde o tvarosloví možností přírody. Hledejme Eden, čemuž říkám touha po moudrosti – což pro mne znamená i neválčit.
zdroj úvodního obrázku: https://journals.openedition.org/crmh/docannexe/image/12859/img-5.png
vytvořeno 5. 5. 2017, aktualizováno 21. 5. 2025