Prasečí ostrov

15.12.2022

V roce 2022 jsem připravil pro naše skromné "rodinné hráčské doupě" dobrodružství do světa her na hrdiny – PRPG (Paper Role Playing Game). Je to jednoduché fantasy dobrodružství, které mělo zabavit dospělého i dítě. Na počátku stál požadavek hráčů – chuť zahrát si obyčejnou cestu za pokladem ukrytým v hradu. Přidal jsem s jistou láskou k podivnostem základní stavební kameny prostředí, hesla prase a ostrov. Díky podrobné přípravě hry se mi na stole zjevil funkční podklad k dalšímu zpracování. Stačilo jej vzít a dát mu novou formu. Proč nezkusit pro jednoduché dobrodružství jednoduchý kabátek?

Vyrůstal jsem na tzv. gameboocích, které začaly vycházet od 80. let. Já se do jejich světa ponořil díky českému nakladatelství Perseus, které na přelomu milénia začalo vydávat sérii knih Fighting Fantasy od autorů Steva Jacksona a Iana Livingstona – nezapomenutelné dobrodružné zážitky za šustění stránek a pod napětím dopadu svého rozhodnutí. Rychlého listování od jednoho odstavce k druhému, skákání o pět až desítky stran sem a tam. Tenhle proces umožňoval vyprávět příběh nelineárně, ba co více, hráč se mohl sám pohybovat příběhem v daných mantinelech.

Program Twine, který je vytvořený pro psaní textových her na základě hypertextu (odkazování) a vybavený grafickým rozhraním je geniálním pomocníkem pro tvorbu takových "gamebookových" příběhů. Je to elektronická verze téhož, která umožňuje další rozvinutí práce s textem a hlavně – výpočetní výkon. Tím se sice ztratilo kouzlo knihy a listování, na druhou stranu mohla narůst interaktivita a zapojení dalšího smyslu do hry. Nejen oči, ale i sluch za pomoci hudebních podkresů a zvukových efektů. Nové možnosti pro vyprávění nelineárních příběhů!

Interaktivní textové dobrodružství Prasečí ostrov, které si můžete níže stáhnout a zahrát, je mou prvotinou v této oblasti práce s textem. Sám jsem si ji v tvůrčím procesu náramně užil. Je možné, že osloví i vás, jakožto čtenáře. Stačí pomocí tlačítka níže stáhnout archiv souborů (ZIP), rozbalit jej a otevřít soubor Praseci_ostrov_2.3v – jde o HTML soubor, který otevřete/spustíte pomocí internetového prohlížeče, ve kterém budete hru i hrát. Souboru media si nevšímejte, to je taková kapsa na zvukové efekty a obrázky.

Těm některým z vás přeji šťastnou cestu!


aktualizováno 24. 9. 2023